Gdy kończy się sezon zimowy, warto zabrać się za planowanie aranżacji ogrodu.
Funkcjonalny, a jednocześnie piękny i estetycznie urządzony teren wokół domu, to przecież marzenie wielu z nas. Poprawia nastrój oraz stanowi idealne miejsce na odpoczynek, relaks i zabawę.
Oprócz spraw oczywistych, jaką jest zadbanie o trawę i roślinność, a także ewentualne sprzęty (ławki, altany, płotki, lampy, kraty), niezwykle istotne w nadaniu ogrodowi klimatu i niepowtarzalnej aury są bez wątpienia różnego rodzaju elementy dekoracyjne. Wśród nich dużą popularnością cieszą się przy urządzaniu ogrodu sztuczne kamienie. Wiele osób z pewnością zdziwi się – po co psuć naturę czymś, co jest nieprawdziwe? Otóż często zdarza się tak, że na naszym przydomowym terenie znajduje się jakaś wada, usterka, instalacja, okablowanie lub niezbyt estetycznie wyglądające, choć niezbędne urządzenie, które chętnie byśmy ukryli, ponieważ psuje nam efekt pięknego ogrodu. Wtedy właśnie świetnie sprawdzają się sztuczne kamienie. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki podczas rzeźbienia, uzyskują kształt, formę i wygląd, doskonale imitujący różnego rodzaju naturalne kamienie. Co ważne, są zazwyczaj bardzo lekkie, co powoduje, że ich transport, przenoszenie czy montowanie nie stanowi żadnego wysiłku.
Odpowiedni materiał dekoracji skalnych
Produkowane są najczęściej z żywicy i zaprawy polimerobetonowej, która nie tylko oddaje sam wygląd naturalnych odpowiedników, ale też sprawia, że sztuczne kamienie, niczym prawdziwe. A po upływie czasu „starzeją się”, porastają mchem, roślinami czy glonami. Ponadto, co jest z pewnością niezwykle istotne w związku z wykorzystaniem ich na zewnątrz, są trwałe i bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych. Niestraszne im więc wiatry, ulewy, mrozy, grady czy promienie UV.
Oprócz funkcji ukrywającej niechciane fragmenty naszego ogrodu, sztuczne kamienie wykorzystywane są również przy tworzeniu oczek wodnych, uskoków, skalniaków. To także dobry element w budowie ogrodowego terrarium czy zagrody dla zwierząt. Świetnie spełniają funkcje dekoracyjne, dając duże pole możliwości aranżacyjnych.
Jeśli mamy wątpliwości, czy samodzielnie poradzimy sobie z urządzeniem ogrodu, zawsze pozostaje opcja skorzystania z usług firmy, zajmującej się jego aranżacją. Architekci i dekoratorzy z pewnością pomogą nam zaprojektować teren wedle naszych upodobań, podsuwając ciekawe pomysły i pozwalając na uniknięcie błędów, o które nietrudno, jeśli jesteśmy laikami i urządzamy ogród po raz pierwszy. Jeśli jednak zdecydujemy się samemu przeprowadzić wszelkie prace, wiele inspiracji i porad znaleźć możemy w magazynach, na stronach internetowych czy w programach telewizyjnych, zajmujących się tą tematyką. Warto im się przyjrzeć – być może wykorzystamy zawarte w nich rozwiązania.