Blog

Kaskady ogrodowe ze sztucznego kamienia

Różnego rodzaju kamienie i głazy są bardzo chętnie wykorzystywane w ogrodowych aranżacjach.

Bardzo dobrze komponują się z roślinnością. Ładnie wyglądają także z wodą, czy to pod postacią oczek, czy strumyków, kaskad i wodospadów. Od pewnego czasu właściciele ogrodów mają zupełnie nowe możliwości, a mianowicie sztuczne skały. W porównaniu z naturalnymi mają one sporo zalet, dlatego ich popularność cały czas rośnie. Co ważne, współcześnie oferowane technologie ich produkcji pozwalają na tak realistyczne wykonanie, że na pierwszy rzut oka trudno odróżnić takie sztuczne skalne dekoracje do ogrodu od prawdziwych. Stosuje się do tego celu specjalne masy betonowe, które mogą być dowolnie barwione, imitując tym samym naturalne minerały.

Dodatkowo takie masy dają duże możliwości obróbki, dzięki czemu można wykonać w nich naturalną strukturę kamieni, to znaczy najróżniejsze szczeliny czy zwietrzeliny. Co ważne, profesjonalnie przygotowane sztuczne skały mają podobną wytrzymałość na warunki atmosferyczne co naturalne, a w wielu przypadkach wręcz je przewyższają. Kolejną bardzo istotną zaletą sztucznych skał są ich atrakcyjne ceny. Może w przypadku niewielkich kamieni nie będzie to aż tak bardzo widoczne, jednak przy większych zaczyna odgrywać znaczącą rolę. Naturalne skały są dość drogie, a cenę dodatkowo może znacznie podnieść transport i ustawienie. W wielu przypadkach wręcz nie byłoby możliwości sprowadzenia tego, co właściciel sobie zaplanował, a ze sztucznych skał można wykonać praktycznie wszystko co się chce.

Co więcej, ze względu na to że w przypadku większych projektów wszystko jest wykonywane na miejscu, to odpada kłopotliwy transport, a jeżeli nawet coś do przewiezienia będzie, to poszczególne elementy są stosunkowo lekkie. Wynika to z tego, że są one albo puste w środki albo wypełnione jakimś lekkim tworzywem, na przykład styropianem. Dzięki temu znacząco ogranicza się ilość potrzebnych materiałów, a jednocześnie całość jest mocna i wytrzymała. Sama konstrukcja wykonana jest ze zbrojonego betonu, który następnie pokrywany jest odpowiedniej grubości warstwą zewnętrzną ze specjalnego materiału. Materiał ten można łatwo barwić i formować, a jednocześnie chroni on przed czynnikami atmosferycznymi. W niektórych przypadkach, takich jak na przykład kaskady wodne, sadzawki czy strumienie niezbędne jest zapewnienie podwyższonej odporności.

Elementy te mają cały czas kontakt z wodą stojącą lub płynącą, więc muszą być odpowiednio szczelne, żeby nie było problemów z trwałością. Ważna jest także ich wytrzymałość, szczególnie jeśli ktoś chciałby na nich siadać lub stawać. Sztuczne skały często wykorzystuje się nie tylko do ozdoby, ale także w celach praktycznych. Takie elementy mogą na przykład służyć jako murki przy schodach lub ławki do siedzenia, a nawet jako skałki wspinaczkowe. Oczywiście w takich przypadkach konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości, ale nie ma żadnego problemu żeby i takie elementy wykonać. Oczywiście w ogrodach dużą popularnością cieszą się także różnej wielkości sztuczne kamienie i głazy, przy pomocy których można wykonać oryginalną, ciekawą aranżację.

dekoracje ogrodowe, sztuczne skały, sztuczny kamień

Podobne wpisy